j

Lorem ipsum dolor amet, consect adipiscing elit, diam nonummy.

Follow Us

Search

WNĘTRZA ART DECO

Tarnowski Division – projekty wnętrz w stylu art deco, wnętrze art deco. Wnętrza modernistyczne. Wnętrza lata 20, wnętrza lata 30, projektowanie wnętrz art deco design, streamline moderne

W naszej pracy zdajemy sobie sprawę z tego, że warto projektować piękne wnętrza poprzez zrobienie kroku w tył, cofnięcie się w przeszłość. Z niej bierzemy to co najlepsze. Zamiłowanie do koloru i detalu, uproszczony a jednocześnie finezyjny ornament, dbałość o najwyższą jakość materiałów, użyteczność, ponadczasową elegancję i sztukę. To wszystko znajdujemy w epoce Art Deco. Oczywiście epoka ta nigdy nie była stylistycznie jednorodna. 

awangarda_profbud_tarnowski_division_okk_Cnw_DSC4121

Z jednej strony była odreagowaniem traum okresu I wojny światowej polegającym na kreowaniu dzieł opartych na dekoracyjności, przepychu, bogactwie materiałów i motywów.  Wnętrza art deco połowy lat 20 XX w. to działający na zmysły wzroku i dotyku swoisty kocioł motywów orientalnych, etnicznych i historycznych, pięknych ale powierzchownych bo często niepowiązanych z funkcją. 

Z drugiej strony Art Deco to modernizm, stylistycznie i duchowo kojarzony z twórcami skupionymi wokół twórców Bauhausu i Corbusierowskiej wizji świata. Tutaj wnętrza art deco uwzględniały mocno zasady życia społecznego tworząc z pomieszczeń swoiste maszyny do mieszkania. Bo wnętrza modernistyczne to nie tylko estetyka ale także użyteczność i ergonomia. Świetnym przykładem są wnętrza art deco Pałacyku Prezydenckiego w Wiśle zaprojektowane przez Adolfa Szyszko-Bohusza i Andrzeja Pronaszkę. Wnętrza typowo modernistyczne, gdzie w otoczeniu mondrianowskiej palety barw stoją oryginalne, piękne meble art deco w stylu szkoły Bauhaus.

Wreszcie lata trzydzieste to przesunięcie akcentów w kierunku rozwiązań typowo utylitarnych, niedrogich, zgodnych z założeniami produkcji masowej. Estetycznie wnętrza art deco z lat 30 pełne są zapożyczeń z aerodynamicznych kształtów pojazdów poruszających się z dużymi prędkościami takimi jak samoloty, lokomotywy, samochody… Te ostatnie inspiracje ukształtowały unikatowy styl w architekturze i wnętrzach art deco późnych lat 30 XX w. znany pod nazwą Streamline Moderne.