Powrót do przeszłości


19 maja, 2017

Wróciłem ostatnio z podróży wehikułem czasu. Nie wyglądał jak sportowy samochód, czy budka telefoniczna skrzyżowana z transformersem. Miał on postać showroomu przy ulicy polnej 18/20, a jego zegar wskazywał na rok 1925.

W jego niezwykłym wnętrzu spotkałem wiele przedmiotów inspirowanych początkiem zeszłego stulecia. Atelier 1925 oferuje nam taką swoistą podróż w czasie wykorzystując do tego unikatowe przedmioty inspirowane stylem lat dwudziestych i trzydziestych. Lampy są wykonane ręcznie z wykorzystaniem tradycyjnych metod i materiałów jak stal, mosiądz, miedź oraz szkło, a w przypadku abażurów, wysokiej jakości tkanin. Aby nadać im szlachetnego charakteru, funduje się im ostatecznie luksusową kąpiel w chromie, niklu, miedzi czy w złocie. Wykonane w ten sposób przedmioty, utwierdzają nas w przekonaniu iż mamy do czynienia ze sztuką użytkową, a nie zwykłymi artykułami wyposażenia wnętrz. W ofercie atelier 1925 znajdują się lampy gabinetowe, biurkowe, ścienne i wiszące. Jednak to nie wszystko. Jeżeli nie znajdziemy interesującego nas modelu, specjaliści wykonają dla nas taki, jaki sobie zażyczymy.

Odwracając na chwilę wzrok od lamp, nie da się nie wspomnieć o meblach wkomponowanych we wnętrze showroomu. Nieprzyzwoicie eleganckie meble inspirowane stylem art deco, pozwalają poczuć klimat i szyk z początku zeszłego wieku. Solidne biurko i komoda, przykuwające wzrok dzięki swojej formie, nawet nie starają się sprawiać wrażenia lekkich. Ich powierzchnie lśnią szlachetnymi fornirami. Mosiężne uchwyty i skóra pełnią w tym wypadku rolę „wisienki na torcie”. Atelier 1925 do kompletu proponuje nam też okrągły stół jadalniany. Jego blat dzięki pieczołowicie dobranym fornirom czeczoty w połączeniu z geometrycznymi inkrustacjami z miedzi oraz srebra zachwyca kunsztem wykonania. Obok stołu, biurka i komody, stoją dwie owalne witryny z prostą, stalową konstrukcją i zdobionymi, srebrnymi nogami.

Na szklanych półkach zdaje się lewitować piękna, tradycyjna porcelana marki Fürstenberg. Po za oryginalnymi, klasycznymi wzorami z początku lat trzydziestych, dostępna jest także świetnie zestawiona kolorystycznie, współczesna kolekcja stworzona we współpracy z pracownią Sieger.

W witrynie o potężnych szklanych drzwiach, na których zamontowane są równie potężne, niemal pancerne uchwyty, eksponowane są klamki. Kształtami w stylu art deco i późnych lat 30-tych, kuszą producenci: Frank Allart i Vervloet. Wchodząc do showroomu nie da się nie zauważyć wiszącego nad stołem, miedzianego żyrandola, włoskiego producenta MM. Lampadari. Rozłożysta lampa pomimo swej delikatnej formy, doskonale komponuje się ze wspomnianym wcześniej, okrągłym stołem. Oprócz MM. Lampadari, zobaczymy też oświetlenie belgijskiej firmy Kreon. W atelier przekonamy się, że minimalistyczne lampy, znakomicie czują się również w klasycznym otoczeniu.

Showroom Atelier 1925 jest miejscem, w którym wspomniane przedmioty przestają być lampami, filiżankami czy meblami, a stają się użytkową biżuterią. Chwila spędzona w tak zaaranżowanym i wyposażonym wnętrzu, inspiruje i powoduje iż ma się chęć odwiedzenia go ponownie. Tym samym zachęca do odbycia podróży w przeszłość, a dokładniej do czasów, w których sztuka towarzyszyła nam nie od święta, w galerii, a w każdym momencie codziennego życia.