Lengyel, Magyar (…)


15 marca, 2015

Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát. (pol. Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki). Można by dodać, że zamiłowanie do art deco również.

Patinas Lighting to węgierska manufaktura produkująca stylowe oświetlenie. Od kilku lat promująca się na prestiżowych targach oświetleniowych gdzie miałem przyjemność osobiście poznać właściciela firmy Csaba Karolyi i jego prawą rękę przesympatyczną Milicę Skipinę. Z racji moich zainteresowań oczywiście najbardziej uwiodły mnie lampy w stylu Art Deco oraz Art Nouveau. Naprawdę niewiele jest firm i niewielu jest rzemieślników potrafiących oddać ducha tamtych lat.. Patinas jest w tym gronie.

Patinas od 25 lat ręcznie wytwarza lampy w Budapeszcie. Do wyrobu lamp stosuje tylko czysty mosiądz, żadnego żelaza czy aluminium. Mosiądz jest polerowany, antykowany lub niklowany. Szkło jest szlifowane ręcznie. Oprawki są wykonane z mocnej porcelany, a nie z plastiku, natomiast przewody są podwójnie zaizolowane, dzięki czemu są ogniotrwałe i odporne na zwarcia. Wszystkie używane części są oryginalne i pochodzą z Węgier bądź z Niemiec. Dlatego oświetlenie Patinas objęte jest dziesięcioletnią gwarancją, a w przypadku wymiany szkieł lub części zamiennych – tak długą, jaką daje producent.

Referencje węgierskiej firmy rozciągają się od barów Irlandii, przez brasserie Francji, hotele Niemiec, restauracje Szwecji po pałace Kremla. Jestem pewien, że i w Polsce znajdzie się dla tych pięknych lamp właściwe miejsce. Z przyjemnością mogę zakomunikować, że produkty Patinas są w naszej ofercie. Serdecznie zapraszam.