Art deco


21 lipca, 2021

Tarnowski Division – projekty i aranżacje wnętrz w stylu art deco, wnętrza inspirowane stylem art deco. Lata 20, lata 30, styl art deco design

Dla rozwoju sztuki rok 1925 był przełomowy. Był to rok słynnej Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Modernes – międzynarodowej wystawy w Paryżu. 

Recenzując tę wystawę Le Corbusier w wydawanym przez siebie piśmie „L’Esprit nouveau” użył jako pierwszy słów: „1925 Expo: Arts Deco”.  Jednak termin „Art Deco” jako określenie stylu nie funkcjonował aż do późnych lat 60 XX w.

W 1966 roku Yvonne Brunhammer zorganizowała wystawę pod nazwą „Les Annes 25: Art Deco/Bauhaus/Stijl/Esprit Nouveau” w paryskim Musee des Arts Decoratifs.  W 1968 roku Bevis Hiller zatytułował swoją książkę „Art Deco of the 20s and 30s”. Ogromnym sukcesem było zorganizowanie w 1971 roku wystawy w Minneapolis Institute of Arts i wydanie książki „The World of Art Deco”. Od tego czasu pojęcie 'art deco’ na stałe zagościło w albumach i publikacjach z dziedziny historii sztuki. 

 

W okresie rozkwitu Art Deco było ucieleśnieniem luksusu, elegancji i dobrego smaku połączonym z fascynacją postępem technologicznym oraz  otwartym na produkcję masową. Synonimem rzemieślniczej perfekcji i wyrafinowanych materiałów. Unikatowym połączeniem estetyki modernistycznej z tradycyjnymi, orientalnymi i etnicznymi formami rzemiosła i sztuki w niepowtarzalną i fascynującą całość. Styl Art Deco obejmował wszelkie kreacje z dziedziny sztuk plastycznych, architektury, wystroju i wyposażenia wnętrz oraz mody i stylu życia.

Na zdjęciach powyżej kilka przykładów detali inspirowanych stylem art deco z naszych projektów wnętrz.